Основна музичка школа "Невена Поповић"
IV Memorijalni koncert „Vukan Srdanović“

IV Memorijalni koncert „Vukan Srdanović“

13. feb 2026.Umetnost

Zamislite mesto gde prvi akordi postaju pesma srca, gde dečiji snovi postaju muzika, a trud prerasta u umetnost. To mesto je Osnovna muzička škola „Nevena Popović“ u Grockoj — škola u kojoj se muzika ne samo uči, već živi. Ova škola nije samo obrazovna ustanova — ona je mali svet velikih talenata. Tu se svakog dana čuju zvuci klavira, violine, flaute, gitare, harmonike i violončela, dok vredni đaci uče ne samo kako da sviraju, već kako da govore jezikom muzike, univerzalnim jezikom koji svi razumeju. Posebno smo ponosni na nešto što ne postoji svuda — četvorogodišnji smer srpskog tradicionalnog pevanja. U svetu koji se brzo menja, naši učenici uče da sačuvaju ono što je najvrednije: melodije koje su prenošene s kolena na koleno, iz duše našeg naroda. A onda dolazi energija! Naša škola ima više od učionica — ona ima i svoje orkestre! Tu su bendovi koji svi znaju – „Čudna šuma“ i „Detektori muzike“ su bendovi iz Vrčina, a bend „ZaV“ je iz Grocke, a sastavljeni su od učenika naše škole. Oni ne samo da sviraju rok sa pravim žarom, već i nastupaju humanitarno, pokazujući da je muzika najlepša kad se deli. Imamo i hor flauta, gudačke ansamble, kamerne sastave i male i velike horove, grupe pevača u kojima se gradi duh zajedništva i zajedničkog zvuka. Učenici naše škole iz godine u godinu osvajaju nagrade na takmičenjima, od opštinskog do republičkog nivoa i to ne samo zbog talenta, već zbog marljivog rada i podrške koju dobijaju od svojih nastavnika. Ali uspeh se ne meri samo diplomama i nagradama. Uspeh je i osmeh deteta koje prvi put zasvira ili otpeva pesmu. Uspeh je i aplauz publike na koncertu, i suze radosnice roditelja. To je naša misija. I to je naša muzika. Zato smo u sredu, 11. ferbuara 2026. godine, slavili ne samo školu, već i ljubav prema umetnosti, posvećenost i iskru talenta u svakom našem učeniku. Neka ova nota traje — jer kod nas, u Grockoj, muzika ima srce. I to srce kuca snažno. Ali juče, pored svih osmeha, nota i aplauza, nosimo u sebi i jednu tihu tugu, jer smo svirali sviramo i pevamo za nekog ko više nije sa nama — a zauvek je ostao deo nas. Vukan Srdanović bio je učenik naše škole. Bio je dečak sa osmehom koji se pamti, sa radošću u očima kad svira, sa nečim što se ne uči — sa dušom umetnika. Vukan je bio i drug, i učenik, i dete koje je volelo muziku svim srcem. Njegov prerani odlazak ostavio je prazninu — ali i obavezu da se sećamo, da stvaramo, da volimo još jače, baš kao što bi on to želeo. Ovo je bio četvrti po redu Memorijalni koncert „Vukan Srdanović“ — znak da ga nismo zaboravili, niti ćemo. U svakom tonu, u svakoj pesmi, u svakom aplauzu — kuca i njegovo srce. Koncert je počeo jednom posebnom pesmom— pesmo koju su naši učenici sami napisali i komponovali, i reči i muziku. Autorska pesma “ZaV”, koju izvodi istoimeni bend, nastala je iz njihovih sećanja, iz emocije koju nose u sebi, iz želje da kroz pesmu govore ono što se ne može reći običnim rečima. Ta pesma je njihovo zajedničko pismo Vukanu. Tekst za pesmu je napisala ucenica Irena Nikolić, dok je muziku iskomponovala Mila Kijevčanin. Bend čine sledeći članovi: Irena Nikolić–vokal i klavir, Mila Kijevčanin–gitara, Mihailo Jovičić – gitara, Kosta Kristić – bubnjevi, Staša Budimlija – violina i Višnja Dimitrijević – vokal i perkusije Pesmu Darka Kljajića Devojko mala interpretirao nam je kamerni sastav gitara iz Vinče, koji čine Vuk Belenzada, Nina Ibišević, Vukan Topalović, Đorđe Nikolić, Stefan Đukić i Vukašin Spasojević, učenici iz klase Đorđa Stanković, Nine Đurđević i Marka Marisavljevića. Kamerni sastav flauta izveli su nam popularnu filmsku scenu U pećini gorskog kralja, koju je komponovao slavni Edvard Grig. Ovu divnu dočarale su nam Lena Ribać, Sara Jovanović i Milica Vukotić, uz podršku nastavnice Aleksandre Stevanović i klavirsku saradnju Ane Vuletić. Veliki hor muzičke škole „Nevena Popović“, pod dirigentskom palicom nastavnice Bojane Đukić i klavirskim saradnikom, nastavnicom Anom Vuletić, oduševili su publiku izvođenjem Žablje idile Konstantina Babića i Clap your hand od Džordža Geršvina. Ovacije publike govorile su više od svake reči. Štrausov Valcer u Ce-duru izveo nam je klavirsku duo „Dva sveta“, u sastavu Iva Ljubisavljević i Vukašin Pantić iz klase Milana Medoševića. Interpretacija popularne filmske muzike, i ovaj segment koncerta, zaokružen je izvođenjem numere Nina Rote, odnosno temom iz filma Kum, koju nam je izveo kamerni sastav Vinča - Teodora Marković i Marija Dimoski – flauta, Emilija Jovanović, Lana Bulatović, Janko Cvetanović i Anđelija Vujčić - violina, Tamara Zdravković - violončelo i Minja Vasić – klavir. Naše učenike su pripremili nastavnici: Emilija Gavrilović, Marija Blagojević, Jovana Radojković, Katarina Terzić, Andrijana Đokić. Sledeći segment našeg koncerta predstavile su domaće numere. Krenulo se najpre sa našom tradicijom, korenima i kulturnom baštinom.... Srpsko kolo Povratak Šumadiji izveo nam je kvintet, odnonso kamerni sastav harmonika iz klase Petra Velučkovića. Naši akordeonisti Mihajlo Branović, Mihajlo Stevanović, Mihajlo Trišić, Pavle Pavlović i Luka Vučković impresionirali su publiku svojim izvođenjem i zavredili gromognasne aplauze. Mešovita grupa pevača iz klasa Suzane Đorđević i Ane Kecman – njih 20-tak, uz instrumentalnu pratnju nastavnika naše škole u Vinči: Anja Pavlović (violina), Emilija Gavrilović (flauta), Petar Veličković (harmonika), Suzana Đorđević i Ana Kecman (perkusije), izveli su nam numere Bilje Krstić iz filma „Zona Zamfirova“ - Puče puška. Bajaginu pesmu Sa druge strane jastuka izveo nam je kamerno-vokalni ansambl „Grocka“ iz klasa nastavnika: Anastasije Kostić“ i Miloša Zubca, a mešoviti bend i hor flauta nadovezali su se na prethodnu numeru izvođenjem populranih pop numera Havana i La bamba. Pesme Ekatarine Velike i Oktobra 1864 izveo nam je bend „Detektori muzike“ u sastavu: Vera Đorđević i Dragana Anđelković–električna gitara i vokal, Mila Mitrović–flauta i vokal, Andrea Solunac-klavijatura, Aleksa Anđelković–bas gitara i Gvozden Momčilović–bubanj. Zatim je nastupio i bend „Čudna šuma“ koji nam je za ovu priliku izveo numere Kerbera, Ju grupe i Smaka. Nakon gromoglasnih aplauza, oduševljenja publike našim izvođačima i izvedenim programom, takođe i brojnošću publike (jedan veliki deo ljudi nije mogao da uđe u salu), shvatili smo da nismo jedini koji mislimo, pričamo, sećamo se i ne zaboravljamo našeg Vukana. Večeras smo svi zajedno ili muzicirali ili svojim prisustvom dokazali da je ovo veče bilo nezaboravno... veče za sećanje, za čast i slavu našeg Vukana. Program je vodio naš veliki prijatelj, muzičar, perkusionista, glumac i televizijski voditelj, Bojan Boki Ivković, uz asistenciju nastavnika Branka Trijića, čineći atmosferu pozitivnom, vedrom i nasmejanom, baš onako kako bi i sam Vukan želeo. Premijerno je puštena pesma za Vukana, pod nazivom „ZaV“, koju su Vukanovi drugari napisali, a uz pomoć nastavnika Branka i studisjki snimili. Verujemo da će ova posebna pesma do sledećeg koncerta imati i svoj spot. Na našem memorijalnom koncertu muzika je, baš kao i Vukan, bila svetlost koja nas okuplja, spaja i podseća koliko je svaki život dragocen.

Podeli vest

Основна музичка школа "Невена Поповић"
Osnovna muzička škola „Nevena Popović“

Grocka, Grocka, Grad Beograd

Matični broj
17057979

PIB
17057979

Kontakt

Bulevar revolucije 19, 11306 Grocka

Ministarstvo prosvete © 2026 Sva prava zadržana

Politika privatnosti