
„Novogodišnja humanitarna bašta“ u Botaničkoj bašti „Jevremovac“
24. dec 2025. • Umetnost
U utorak, 23. decembra 2025. godine tačno u podne, učenici izdvojenog odeljenja Osnovne muzičke škole „Nevena Popović“ iz Vinče, učestvovali su na 5. po redu novogodišnjoj humanitarnoj manifestaciji, pod nazivom „Novogodišnja humanitarna bašta“ u Botaničkoj bašti „Jevremovac“ Biološkog fakulteta Instituta za botaniku Univerziteta u Beogradu. Ovo je peta godina za redom kako Osnovna muzička škola učestvuje u ovoj humanitarnoj manifestaciji u kojoj pored prikupljanja finansijskih sredstava, naši učenici učestvuju u svečanom programu, upoznaju botaničku baštu, dobiju novogodišnje paketiće i učestvuju u kićenju „Stabla zajedništva“ – simbol zajedničkog doprinosa i solidarnosti. U humanitarnoj akciji za sada su učešće uzele sledeće kompanije: Privredna komora Srbije, Imlek, Erste bank, Intesa fondacija filantropska organizacija i Eucerin. Polovina prikupljenih sredstava od zakupa stabala biće namenjena Botaničkoj bašti „Jevremovac“ za obnovu biljnog fonda prvenstveno primercima drvenastih i žbunastih biljaka, čime se dodatno doprinosi i ublažavanju efekta urbanog toplog ostrva, kao i poboljšanju kvaliteta vazduha u najužem gradskom jezgru. Druga polovina prikupljenih sredstava biće namenjena za podršku projektima organizacija civilnog društva kojima su ključna tema mladi u različitim sferama – mladi sa invaliditetom, socijalno ugroženi mladi, mentalno zdravlje kod mladih. Na svečanom otvaranju manifestacije prigodan novogodišnji program pripremilo je i interpretiralo skoro 70 članova malog hora, sastavljenog od učenika pripremnog, prvog i drugog razreda naše škole u Vinči, koje su vodili i pripremili nastavnici Mina Milojevići, Jelena Lončar i Petar Švabić. Već 5 godina za redom naša saradnja sa Botaničkom baštom „Jevremovac“ pokazuje odlične rezultate. Ovi divni ljudi nas dočekaju širom „otvorenih ruku“, našim učenicima prirede pravi obilazak, druženje, razgovor i priču o biljnom svetu i lepotama Botaničke bašte, koja je osnovana davne 1853. godine, prirede im zakusku i osveženje i novogodišnje darove. Mi im donosimo radost i lepotu dečjih osmeha, poneku priču, a ponajviše pesmu i muziku. I tako trajemo, a verujemo da ćemo našu saradnju nastaviti i u budućnosti. Dobro se dobrim vraća....budimo plemeniti, hrabri, odvažni i humani!
