
Novogodišnje putovanje kroz muziku
25. dec 2025. • Umetnost
Novogodišnji koncert u izdvojenom odeljenju naše škole u Vinči održan je u sredu, 24. decembra 2025. Godine u svečanoj sali OŠ „Nikola Tesla“, u jednoj zaista posebnoj, prazničnoj atmosferi. Publika je kroz program vođena pažljivo osmišljenom pričom koja je iz najave u najavu ispredala bajku o novogodišnjoj muzičkoj čaroliji koju su učesnici stvarali na sceni. Tema koncerta je filmska muzika i popularnost numera u našoj umetnosti i kulturi. Koncert su otvorili naši učenici pripremnog razreda numerama „Dimničar“ i „Božićna pesma zvona“, koje je pripremila i vodila nastavnica Mina Milojević uz klavirsku pratnju nastaavnice Katarine Davinić. Klavirski duo nam je predstavio muziku iz opere „Karmen“ Ž. Bizea, odnosno hor dece iz prvog čina, koji su nam izvele nastavnica Katarina Crvenčanin u učenic 5. razreda Nina Nikolić. Muziku Petra Iliča Čajkovskog, poznatu numeru „Šećerna vila“ iz baleta „Krcko Oraščić“ dočarao nam je još jedan klavirski duo, ovoga puta učenici mlađih razreda – Lazar i Viktor Mitić, koje je pripremila nastavnica Katarina Georgijević. Putovanje kroz muziku se nastaavilo izvođenjem numere „Bibidi-bobidi-bu“ iz crtanog filma „Pepeljuga“, koju nam je dočarao horić učenika 2. razreda solfeđa u klasi nastavnice Jelene Lončar, a uz instrumentalnu pratnju nastavnica Emilije Gavrilović – flauta i Katarine Davinić – klavir. Numerom „San je želja koju stvara tvoje srce“ izvele su nam učenice 5. razreda u klasi nastavnika Stefana Antonijevića – Hana Milenković i Ana Georgijev. Uživanje u zvucima filmske muzike nastavilo se interpretacijama kamernih dua. Najpre smo uživali u zvucima Mozarta i njegovog dua br. 12, u izvođenju Lane Bulatović, učenice 5. razreda i njene nastavnice Katarine Terzić. „Veče tišine“ od Franca Grupera interpretirale su nam mlade violinistkinje Sofija Grujičić i Emilija Jovanović iz klase Marije Blagojević. Na veoma popularnu numeru iz filma „Kum“ podsetio nas je naš kamerni sedmerac: Petra Đujić, Marija Dimoski – flauta, Lana Bulatović, Anđela Ristić i Emilija Jovanović – violina, Tamara Zdravković – violončelo i Minja Vasić – klavir, uz instrumentalnu saradnju nastaavnica Marije Blagojević i Jovane Radojković. Ovo veče ne bi bilo potpuno da se nije čula muzika sa našeg podneblja. Uveodni deo ovog dela koncerta otvoreno je numerom „Marijo, ćero, Marijo“ u interpretaciji naše učenice 2. razreda srpskog tradicionalnog pevanja – Aleksandra Dikić iz klase SUzane Đorđević. Poznatu numeru „Puče puška“, koju je u filmu „Zona zamfirova“ izvela naša maestralna Bilja Krstić i „Bistrik“, još odvažnije i za nas emotivnije, izvela je mešovita grupa učenika sa odseka za srpsko tradicionalno pevanje u klasi nastaavnica Suzane Đorđević i Ane Kecman, uz instrumentalnu pratnju nastavnika: Anje Pavlović – violina, Emilije Gavrilović – flauta i Petra Veličkovića – harmonika, Suzana Đorđević i Ana Kecman – perkusije (goč i def). Zvuci centralne Srbije orili su se salom, jer su nam kolo „Povratak Šumadiji“ izveli učenici harmonike u klasi nastavnika Petra Veličkovića. Ovaj sekstet je u bio u sledećem sastavu: Mihajlo Stevanović, Nihajlo Tešić, Mihajlo Branović, Vid Damljanović, Pavle Pavlović i Luka Vučković. Duo „Dimoski“ – Jovan i Marija, brat i sestra, izveli su nam „Ersko kolo“ i „Kačerac kolo“, a pripremili su ih nastaavnici Emilija Gavrilović i Aleksandar Bijić. Nastavak večeri je protekao u gradskoj ili popularnoj domaćoj filmskoj muzici koja je započeta gitarskim sedmercem koji nam je interpretirao muziku koja je obeležila mnoge decenije u našoj zemlji, a to je pesma grupe Idoli – „Devojko mala“. Numeru su pripremili nastavnici gitare – Nina Đurđević, Đorđe Stanković i Marko Marisavljević, a ovu prelepu muziku su nam dočarali: Vuk Belenzada, Nina Ibišević, Vukan Topalović, Petar Mirić, Đorđe Nikolić, Stefan Đukić i Vukašin Spasojević. Numerom „A ti se nećeš vratiti“ simbolično smo ispratili staru godinu, u nadi da nam Nova bude mnogo lepša, zdravija, kreativnija i bolja. Ovu popularnu numeru koju su komponovali Bajaga i Loša, a imali smo priliku da slušamo u filmu „Vratiće se rode“, pripremio nam je nastavnik Petar Švabić sa svojim horićem učenika 2. razreda, uz instrumentalnu pratnju nastavnika: Katarine Terzić – violina, Emilije Gavrilović – flauta, Katarine Davinić – klavir i Petra Veličkovića – harmonika. Ovo maestralno veče će još dugo odzvanjati u mislima i sećanju naših izvođaača, a zasigurno i publike, jer je bilo u posebnoj, svečarskoj atmosferi obogaćeno osmesima, radostima, zajedništvom, podrškom, zagrljajima i neizmernom radošću uživanju u muzici. Samo ostaje da svima poželimo mnogo dobrog zdravlja, sreće, ljubavi i ostvarenih snova....Srećan Božić i Godina Nova! – od srca vam učenici i nastaavnici OMŠ „Nevena Popović“.
