
Predstavljanje naše škole na drugom po redu Saboru „Kaluđerica u srcu“
24. sep 2024. • Umetnost
Gradska opština Grocka, uz blagoslov Uprave Hrama Svetih Bogoroditelja Joakima i Ane u Kaluđerici, u duhu očuvanja tradicije i kulturne baštine po drugi put je organizivala manifestaciju pod nazivom „Kaluđerica u srcu – SABOR 2024“ u nedelju , 22. septembra 2024. godine, u porti Hrama Sv Joakima i Ane. Program manifestacije je bio tematski podeljen. Najpre je u prepodnevnim časovima održan crkveni program, a zatim sportski koji je bio u duhu tradicionalnih sportskih disciplina, da bi od 16 časova održan kulturno-umetnički program. Bogat umetnički program upriličili su najmlađi sugrađani uz podršku svojih vaspitača, učitelja i nastavnika iz PU „Lane“, OŠ „Aleksa Šantić“, OŠ „Miloje Vasić“ iz Kaluđerice i Osnovne muzičke škole „Nevena Popović“, iz Grocke, kao i KUD „Boleč“ iz Boleča. Sve obrazovno-vaspitne ustanove imale su i svoje štandove na kojima je predstavljen njihov rad, a organizovane su i druge aktivnosti za najmlađe. Najpre, publika je imala priliku da uživa u spletu tradicionalnih pesama koju im je izvela grupa pevača sa odseka za srpsko tradicionalno pevanje uz instrumentalnu pratnju nastavnika škole. Kaluđericom su se orile pesme iz Bosne, centralne i južne Srbije i sa Kosova i Metohije koje su izvele Dorotea Jevtić, Iva Kostadinović, Nikolina Ćirić, Anđelija Živanović, Magdalena Maksimović, Mitra Janković, Mina Marinković, Sofija Bakalović, Marija Nebrigić, Tijana Đorđević, Katarina Nedeljković, Ana Markoski, Iva Bogdanović i Teodora Matorčević, koje pevanju podučavaju nastavnice Ana Jovanović, Isidora Simanić i Marta Đačić. Instrumentalnu pratnju činili su nastavnici Jovana Stajić (tarabuka), Miloš Zubac (kahon) i Marta Đačić (def). Nakon nastupa hora i orkestra osnovnih škola i igračkih numera predsškolske ustanove, na binu je izašao naš hor flauta, koji je sastavljen od učenica od 2. do 6. razreda iz matične škole iz Grocke i izdvojenih odeljenja u Vrčinu, Vinči i Umčarima, a to su sledeće učenice: Lena Ribać, Sara Jovanović, Dunja Marić, Marija Dimoski, Anđelija Mijović, Ljubica Farkaš, Lara Pantelić, Tina Bogdanović i Magdalena Matorčević, koje su pripremile nastavnice Aleksandra Stevanović i Tijana Jovev, uz pratnju nastavnika Miloša Spasića – klavir, Bogdane Medenice, Tijane Jovev i Aleksandre Stevanović - flauta. Mnogobrojna publika je uživala u popularnim domaćim i svetskim numerama, kao što su: „Ovo je Srbija“, Ruska pesma „Tumbalalaika“, „Balkanska igra“, „Grčka igra“, „Pirati sa Kariba“, „La Italijana“, „La bamba“ i „Bela ćao“, a svoje oduševljenje je ispratila dugim aplauzima. I to nije sve... Tokom kulturno-umetničkog programa naši nastavnici su priredili pregršt muzičkih radionica, na kojima su dečica iz Kaluđerice imala priliku da saznaju nešto novo o srpskim i evropskim kompozitorima, da se oprobaju u muziciranju na instrumentima, a za one najmlađe priredili smo i muzičke bojanke, koje su nakon pogađanja instrumenata bojili i osvajali lepe muzičke nagrade. Takođe, za ovu priliku smo izložili proizvode naše učeničke zadruge „Muzička azbuka“, koju su naši mladu zadrugari prodavali, ali i prezentovali meštanima.
