
PRVA NAGRADA ZA OSNOVNU MUZIČKU ŠKOLU „NEVENA POPOVIĆ“ NA 68. REPUBLIČKOM FESTIVALU MUZIČKIH I BALETSKIH ŠKOLA SRBIJE
11. maj 2026. • Umetnost
U nedelju, 10. maja 2026. godine, u Muzičkoj školi u Subotici nastupila je ekipa Osnovne muzičke škole „Nevena Popović“ na 68. Republičkom festivalu muzičkih i baletskih škola. Festival traje 7 dana, od 7. do 13. maja, a takmiče se 72 osnovne muzičke škole. Takmičenje se odvija u tri kategorije – ekipa solista, gde svaku školu predstavlja 4 kandidata i ekipa kamernog sastava i ekipa hora ili orkestra. Našu školu je ove godine u sve tri kategorije. Prvo predstavljanje je imala ekipa mladih solista, odnosno predstavili su nas sledeći učenici, koji su izvojevali odlične rezultate: 1. Dimitrije Maksimović, 3. razred gitare, klasa Branko Trijić – 1. nagrada (94,71 bod) 2. Marija Dimoski, 4. razred flaute, klasa Emilija Gavrilović, klavirski saradnik: Katarina Davinić – 1. nagrada (97 bodova) 3. Staša Budimlija, 6. razred violine, klasa Jovan Cincar Kostić, klavirski saradnik: Miloš Spasić – 1. nagrada (94,57 bodova) 4. Jovan Dimoski, 6. razred harmonike, klasa Aleksandar Bijić – 1. nagrada (90 bodova) U drugoj kategoriji kamernih ansambala - nastupila je naša grupa pevača „Sitan vezak“ sa odseka za srpsko tradicionalno pevanje, sastavljena od 8 učenica iz klase nastavnica Ane Jovanović, Suzane Đorđević i Ane Kecman. Nastupile su sledeće učenice: Dragica Jerković, Lana Vujičić, Anđelija Živanović, Iva Kostadinović, Iva Stanković, Vasilija Nikolić, Jana Velašević, Magdalena Matorčević, koje su osvojile 1. nagradu sa 95,29 bodova. U trećoj kategoriji horova ili orkestara, nastupio je hor Osnovne muzičke škole „Nevena Popović“, pod rukovodstvom nastavnice - dirigenta Bojane Đukić i klavirsku saradnju nastavnika Miloša Spasića i nastavnika Miloša Zubca za perkusijama. Raznoliki repertoar i zvučno savršeni glasovi naših učenika oduševili su kako publiku tako i žiri. Naš hor je osvojio 1. nagradu sa 99 bodova. PLASMAN OSNOVNE MUZIČKE ŠKOLE „NEVENA POPOVIĆ“ JE PRVA NAGRADA SA 95,1 BOD! Sve navedeno je rezultat jednog dobrog timskog rada, talenta, vežbanja, podrške svih nastavika, a pre svega roditelja, jer bez četvorougla učenik-nastavnik-roditelj-škola nema uspeha, radosti, sreće i dobrih rezultata. A mi smo institucija koja to sve poseduje i zato se iz godine u godinu sve više ističemo. Žiri Republičkog festivala je sastavljen od 9 profesora iz muzičkih škola Srbije, tako što njih bira Predsedništvo Zajednice muzičkih i baletskih škola, uvidom u njihove radne i profesionalne biografije. Odabir 4 predstavnika škole nije lak. Da bi se dobila konačna ekipa „A“, koja će predstavljati školu, prethodi niz aktivnosti. Najpre spremiti učenika obaveznu kompoziciju i ostali deo takmičarskog programa. Zatim, proći niz preslušavanja – od stručnih veća do Nastavničkog veća, koje bira najpre 8 najboljih. Nakon mesec dana, opet se organizuje audicija na kojoj Nastavničko veće od 8 kandidata bira 4 predstavnika škole u solo kategoriji. Sve je to ogroman stres kako za učenike i nastavnike tako i za roditelje. Ali profesionalnost zaposlenih u školi i odabir najbolje spremnih kandidata koji će nas predstavljati kao školu, uvek se pokaže kao najbolji izbor. Za izbor kamernog sastava i hora nije bilo polemike, jer to su višestruko nagrađivani sastavi na svim takmičenjima i festivalima, te se i nametnuo logičan zaključak da će nas upravo oni predstavljati u drugoj i trećoj kategoriji. Iz svega navedenog, hvala kolektivu na uzajamnoj podršci, slozi i zajedničkom radu. Hvala nastavnicima i učenicima koji ulažu ugromne napore pri iscrpnom svakodnevnom višesatnom vežbanju, hvala roditeljima što podržavaju i ulažu u svoju decu i što nas sve bodre i slave sa nama naše uspehe. Hvala kolegama koji ne moraju, a žele i krenu sa nama na takmičenja kako bi podržali nastavnike i učenike, a samim tim i svoju školu! Hvala našoj opštini Grocka, koja kad god je u mogućnosti podrži naš rad, bilo kroz afirmisanje naših učenika na raznim manifestacijama i događajima bilo finansijski kroz pomoć pri organizovanju odlaska i boravka na takmičenja. I još jednom sve čestitke Dimitriju, Mariji, Staši i Jovanu, našoj grupi pevača i članovima hora, kao i nastavnicima Bojani, Emiliji, Ani (imamo ih dve u timu), Suzani, Katarini, Branku, Jovanu, Aleksandru, Milošu (jednom i drugom) na odličnim rezultatima koje su postigli! Direktor OMŠ „Nevena Popović“ Dr Branka Ivković-Petronić
