
Radionica: „Komunikacija i rad u grupi“
14. okt 2024. • Umetnost
Prva u nizu radionica u okviru dečije nedelje pod nazivom „Komunikacija i rad u grupi“ realizovana je u utorak, 8. oktobra 2024. godine, u prostorijama našeg izdvojenog odeljenja u Vinči. Radionicu sa našim učenicima prvog ciklusa osnovnog muzičkog obrazovanja realizovao je pedagog Dušan Čolović. Razgovor je najčešći i najvažniji oblik komunikacije među ljudima. Međutim, ovaj oblik ne isključuje konfliktne situacije, odnosno sukobljavanje. U svakodnevnom životu čujemo puno grubih i pogrdnih reči, koje polako postaju u svakodnevnom rečniku normalan način izražavanja. Kako izaći iz tog začaranog kruga agresije i netolerancije? Možda ne možemo promijeniti druge, ali možemo promeniti sebe, svoje prihvatanje i ophođenje. Možemo naučiti govor prihvatanja. To je govor kojim pokazujemo razumevanje druge osobe, njenih osećaja, misli i stavova, njenih potreba. Pritom ne napuštamo vlastito mišljenje ni vlastite stavove, osećaje i potrebe. Kroz radioničarski rad i radionicu ,,Zarobljeni u pustinji“ učenici su imali zadatak da donose odluke koje se tiču njih samih, a zatim su stavljeni u situaciju da u istim okolnostima ali sa grupom dece probaju da donesu zajedničku odluku. Diskutovali smo na kraju časa o tome da li im je bilo lakše da donose odluke koje utiču samo na njih i koja je razlika u načinu razmišljanja i ponašanja kada je neophodno saslušati i tuđe potrebe i mišljenja. Uvideli smo da se komunikacija može odvijati u više pravaca ali da bi bila svrsishodna moramo poštovati osobu pored nas, slušati je i ceniti njeno mišljenje čak iako se sa njim ne slažemo.
