
Svečani koncert povodom proslave školske slave Sveti Sava u Osnovnoj muzičkoj školi „Nevena Popović“
28. jan 2026. • Umetnost
U ponedeljak, 26. januara 2026. godine, održan je Svečani koncert povodom proslave školske slave Sveti Sava u sali OMŠ „Nevena Popović“ u Grockoj. Sveti Sava, odnosno Sava Nemanjić, utemeljivač je Srpske pravoslavne crkve, države i školstva. Smatra se začetnikom srpske srednjovekovne književnosti i zaštitnik je prosvetnih ustanova. Godine 1219. izdejstvovao je autokefalnost Srpske pravoslavne crkve, a njegova dela „Nomokanon“ i „Sinodik pravoslavlja“ postali su pravni i duhovni stubovi srpske državnosti. Njegovom zaslugom osnovani su književni i školski centri u manastirima. Škole u Srbiji obeležavaju školsku slavu Sveti Sava, u čast prvog srpskog arhiepiskopa, prosvetitelja i tvorca zakonodavstva. Koncert je otvorio hor muzičke škole pod dirigentskom palicom Bojane Đukić koji je izveo Himnu Svetom Savi i Pobednu pesmu. Ovo divno veče je obelećeno žanrovski raznovrsnim melodijama u interpretaciji naših učenika, koji su na nedavno realizovanom Školskom takmičenju vokalno-instrumentalnih klasa „Nevena Popović“, osvojili prva mesta u svojim kategorijama (po razredima), kao i nastupom laureta takmičenja. Nakon divnih melodija i još lepših glasova naših članova hora, nastupio je naš mladi gitarista Konstantin Zekić koji je izveo meksičku pesmu Samba karamba (klasa M. Zubac). Popularni Hajdnov Skerco interpretirao nam je za klavirom Dimitrije Petrović (klasaa K. Crvenčanin), dok nam je njegov imenjak Dimitrije Maksimović na gitari predstavio Bahov Bure (klasaa B. Trijić). Prelepu kompoziciju Romansa od Dankla, izvela nam je na violini Emilija Jovanović (klasa M. Blagojević), uz klavirsku saradnju nastavnice K. Davinić. Marš igračaka izveo nam je učenik harmonike Damjan Perić, koji je žustrim i razraganim pokretima poneo atmosferu u publici. Imali smo priliku da ućivamo u tradicionalnim pesmama iz jugoistočne Srbije – u interpretaciji Anđele Mitrović i sa Kosova i Metohije u izvođenju Ive Kostadinović (obe učenice su u klasi nastaavnice Ane Kecman). Najviše simpatija i osmeha pobrao je kamerno-vokalni sastav grupe pevača „Dike“, koji su nam izveli šaljivu pesmu „Rešiše da me žene“ (klasa A. Jovanović). Na samom kraju, kao grande finale koncerta, publici se predstavio naš laureat Đkolskog takmičenja vokalno-instrumentalnog takmičenja „Nevena Popović“ – Jovan Dimoski, učenik 6. razreda harmonike u klasi A. Bijića, koji je svojim izvođenjem Svite br. 2 od Dojčinovića, još jednom pokazao zašto ga je stručni žiri izglasao, odnosno imenovao za Pobednika takmičenja. Jovanu je direktor škole, doc. dr Branka Ivković-Petronić, kao pobedniku Školskog takmičenja, uručila nagradu u vidu knjige. Hvala našoj vernoj publici, našim roditeljima i prijateljima škole, što su uvek prisutni da sa nama podele lepe i svečane trenutke za našu ustanovu.
