
XXI Memorijalni koncert „ Jelena Stojiljković“
17. jun 2024. • Umetnost
U sredu, 12. juna 2024.godine, u svečanoj sali Osnovne škole „Sveti Sava“ u Vrčinu održan je, 21. po redu, Memorijalni koncert „Jelena Stojiljković“. Još jednom su se članovi porodice Stojiljković, učenici, nastavnici i prijatelji Muzičke škole „Nevena Popović“ okupili da ožive sećanje na našu tragično nastradalu Jelenu i da sviraju i pevaju njoj u čast. Iz fonda „Jelena Stojiljković“, ustanovljenog 1993. godine, dodeljene su Plaketa, I i II Pohvala, koje su poneli naši najuspešniji mladi učenici od 1. do 3.razreda, a uzevši u obzir njihove rezultate na takmičenjima, predstavljanje i promociju škole na javnim nastupima i sveukupan odnos prema školi. Na koncertu koji je kruna svih naših ovogodišnjih uspeha, a koji su pesmom dobrodošlice „Oj divojko, Mile moje“ otvorili nastavnici izdvojenog odeljenja u Vrčinu, gospođa Branka Ivković-Petronić je zaokružila još jednu plodonosnu i po rezultatima najuspešniju školsku godinu do sada. Direktorka škole je dodelila Plaketu „Jelena Stojiljković“ Emiliji Jovanović, učenici 2. razreda violine u klasi nastavnice Marije Cvejić. Prva Pohvala je pripala Vasiliju Pešiću, učeniku 1. razreda violine u klasi nastavnika Jovana Cincar Kostića, druga Pohvala Leni Ribać, učenici 2. razreda flaute u klasi nastavnice Minje Marčetić. Nakon uručivanja nagrada, čestitanja i fotografisanja, učenici su na sceni prikazali svoj raskošan talenat i uz ovacije pokazali da su zasluženi nosioci ovih značajnih priznanja u Jeleninu čast. Emilija Jovanović se publici predstavila prvim stavom „Koncerta u Ge-duru“, Oskara Ridinga, a zatim je Vasilije Pešić svirao prvi stav „Koncerta u ha-molu“ istog kompozitora. Lena Ribać je publici dočarala „Sibirski galop“, V. Vestvuda. Veliku podršku deci je kroz muzikalnu i sa puno osećaja izvedenu klavirsku pratnju pružio nastavnik Miloš Spasić, koji je dobitnik priznanja Nastavnik godine OMŠ „Nevena Popović“ za školsku 2023/24. godinu. Učenici su svoje kompozicije izveli razigrano i mladalački, sa puno virtuoziteta i publiku širokim osmehom uveli u nastavak koncerta. „Splet pesama iz Makedonije i sa Kosova“ energično su izveli učenici odseka za srpsko tradicionalno pevanje: Sara Lilić, Lana Gvozdenović, Dijana Vasić, Andrea Ćirić, Nikolina Mitrić, Helena Simonović, Rastko Ilić, Gvozden Momčilović, Andrija Stanić, Mila Mitrović, Anđelija Živanović, Mina Marinković, Sofija Bakalović, Dragana Đorđević i Andrija Trijić iz klase nastavnice Ane Jovanović, a uz nadahnutu instrumentalnu pratnju nastavnika škole: Jovane Stajić - tarabuka, Miloša Zubca - kahon, Ane Jovanović - def i Marka Končarevića - goč. Svoju spretnost na dirkama je prikazao Vuk Kostić, učenik 1. razreda klavira iz klase Katarine Farkaš, svirajući Burgmilerovu „Arabesku“, a odmah za njim je, izvodeći Perslov „Rigodon“, svojim šarmantnim osmehom publiku osvojila Una Radovanović, učenica 1. razreda violončela u klasi Jovane Radojković, uz klavirsku pratnju nastavnika Miloša Spasića. Iskusan roker i član školskog benda, Matija Trijić, učenik 4. razreda u klasi Branka Trijića, ovom prilikom se vratio klasičnoj gitari i izveo kompoziciju „Stari automobil“ Uroša Bogdanovića. U nastavku koncerta je sjajni mali hor mlađih razreda odeljenja u Vrčinu, pod rukovodstvom Branislave Trijić, uz klavirsku saradnju Katarine Farkaš, nežnim, dečjim glasovima izveo gradske pesme „Milkina kuća“ i „Kad te vidim na sokaku“, u aranžmanu Vere Milanković. Usledili su nastupi dobitnika tri prve nagrade na ovogodišnjem Republičkom festivalu ZMBŠS. Gvozden Momčilović, učenik 4. razreda klavira u klasi Miloša Adžića, muzikalno je odsvirao Grigov „Valcer“, Ljubica Farkaš, učenica 4. razreda flaute u klasi Tijane Jovev, a uz klavirsku saradnju Jovane Stajić, elegantno je izvela prvi stav Telemanove „Sonate u Ef-duru“, a Damjan Perić, učenik 3. razreda harmonike u klasi Marka Končarevića, virtuozno je doneo treći stav „Ciganske svite“ Bernaua. I na kraju pesma o Jeleni i za Jelenu. „O Jelo, Jeleno“ izveli su učenici odseka za srpsko tradicionalno pevanje sa nastavnicima Milošem Adžićem, Markom Končarevićem, Branislavom Trijić, Anom Jovanović, Katarinom Farkaš, uz instrumentalnu pratnju Svetlane Mandić - violina, Tijane Jovev - flauta i Jovane Stajić - klavir. Veliku radost su nam donele Jelenina mama, Suzana Stojiljković i Branka Ivković-Petronić, direktorka muzičke škole, koje su emotivno, zajedno sa učenicima i nastavnicima na sceni uživale u završnoj numeri ovogodišnjeg Memorijalnog koncerta. Do sledeće godine i sledećeg juna nastavljamo da rastemo, napredujemo i nižemo uspehe. Da se Jelena i dalje ponosi nama i da nas nadahnjuje muzičkim štapićem sa svojih nebeskih dirki.
