
Четврти национални скуп са међународним учешћем „Scientia et Musica“ у Крагујевцу
26. нов 2024. • Уметност
У суботу, 23. новембра 2024. године, Мирко Јеремић, нототекар школе, учествовао је као излагач рада и преседавајући сесије на Четвртом националном скупу са међународним учешћем Scientia et Musica Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу. Овогодишњи скуп имао је као главну тему „Образовање личности у музичком, религијском и културолошком контексту праксе данас“. Мирко Јеремић је изложио рад са темом „Музика као образовно-васпитни медиј у раду са децом у неформалном окружењу: искуства из пројекта Музички биоскоп и дечије опере „Дечија соба“ Миленка Живковића. У раду се представља образовно-васпитни значај пројекта Музички биоскоп агенције Текиарт и дечије опере „Дечија соба“ Миленка Живковића. Рад има за циљ да артикулише образовно-васпитни значај пројекта „Музички биоскоп“ и опере „Дечија соба“, истичући њихову улогу у развоју музичког укуса, образовања личности и културолошке свести код деце. Пројекти су осмишљени тако да у неформалном окружењу подстакну дечију радозналост, унапреде њихову способност критичког слушања и разумевања музике као средства изражавања. Допринос рада огледа се у чињеници да отвара простор за разматрање неформалних видова учења као подстицајних и креативних могућности за рад са децом најмлађег узраста. Научни скуп Scientia et Musica реализован је током два дана. У оквиру првог дана одржан је и концерт хора Дечјег културног центра Београд, којим диригује мр Невена Ивановић, као и пленарно предавање др Срђана Тепарића. Други дан скупа реализован је кроз такмичење из солфеђа у оквиру ког су се такмичили ученици средње музичке школе и музичких факултета.
