
Радионица: „Комуникација и рад у групи“
14. окт 2024. • Уметност
Прва у низу радионица у оквиру дечије недеље под називом „Комуникација и рад у групи“ реализована је у уторак, 8. октобра 2024. године, у просторијама нашег издвојеног одељења у Винчи. Радионицу са нашим ученицима првог циклуса основног музичког образовања реализовао је педагог Душан Чоловић. Разговор је најчешћи и најважнији облик комуникације међу људима. Међутим, овај облик не искључује конфликтне ситуације, односно сукобљавање. У свакодневном животу чујемо пуно грубих и погрдних речи, које полако постају у свакодневном речнику нормалан начин изражавања. Како изаћи из тог зачараног круга агресије и нетолеранције? Можда не можемо промијенити друге, али можемо променити себе, своје прихватање и опхођење. Можемо научити говор прихватања. То је говор којим показујемо разумевање друге особе, њених осећаја, мисли и ставова, њених потреба. Притом не напуштамо властито мишљење ни властите ставове, осећаје и потребе. Кроз радионичарски рад и радионицу ,,Заробљени у пустињи“ ученици су имали задатак да доносе одлуке које се тичу њих самих, а затим су стављени у ситуацију да у истим околностима али са групом деце пробају да донесу заједничку одлуку. Дискутовали смо на крају часа о томе да ли им је било лакше да доносе одлуке које утичу само на њих и која је разлика у начину размишљања и понашања када je неопходно саслушати и туђе потребе и мишљења. Увидели смо да се комуникација може одвијати у више праваца али да би била сврсисходна морамо поштовати особу поред нас, слушати је и ценити њено мишљење чак иако се са њим не слажемо.
