
Учешће наших ученика на свечаном отварању 8. сајма зимнице „Јесења кухиња“ у Гроцкој
3. окт 2024. • Уметност
Сајам зимнице, под називом „Јесења кухиња“, који се одржава осму годину за редом, свечано је отворен у среду, 2. октобра 2024. године, на аутентичном простору „Грочанске чаршије“, заштићене амбијеталне целине од великог значаја за Републику Србију. Сајам ове врсте организовала је граака општина Гроцка и ЈП “Пијаце и зеленило“ Гроцка и и обухвата ревијалну и продајну изложбу зимнице, домаћег ајвара, џема и меда као и плодова јесени. На самом почетку програма присутнима се обратио заменик председника градске општине Гроцка Александар Рајковић, који је поздравио присутне и овом приликом истако значај оваквих манифестација за презентовање општине Гроцка и њених природних, културних и туристичких потенцијала. Свечано отварање уприличено је уз богат културно – уметнички програм, у коме су наступали: предшколци Предшколске установе „Лане“, из Гроцке , ученици Основне музичке школе „Невена Поповић“ из Гроцке , КУД „Болеч“ из Болеча и млади хармоникаш Андреј Петковић. У ревијалном и продајном делу изложбе учествовала су удружења жена, као и удружења пензионера са простора општине Гроцка и остала удружења Београдских општина и из других крајева Србије са којима општина Гроцка има одличну дугогодишњу сарадњу, произвођачи меда, јесење зимнице и ручних рукотворина . Поред дугогодишњих излагача из Ваљева, са Копаоника, из Крагујевца, Младеновца, Јагодине… први пут су са нама и излагачи из Богатића. Најзанимљивији део Сајма зимнице, сваке године је такмичење у избору најбољег куваног ајвара, који је оцењивао жири: кулинар и гастроном, мајстор за зимницу, г-дин Милорад Миша Живановић из Гроцке, који је радио у познатим ресторанима као што су „ Два јелена“ и „Инвес турист“, затим испред јавног предузећа Пијаце и зеленило Гроцка госпођа Дивна Драгутиновић и испред градске општине Гроцка господин Милан Будимир. Ове године имали смо двадестједног такмичара и према речима жирија, није било лако оценити који је најукуснији ајвар. Свим такмичарима уручени су пригодни поклони . Учешће наше школе на сајму ове врсте је већ традиционално. Нашу школу су публици представиле ученице са одсека за српско традиционално певање – група певача из нашег издвојеног одељења у Умчарима, које су за ову прилику извеле 2 сплета традиционалних песама из централне и јужне Србије, из Босне и Херцеговине и са Косова и Метохије. Њих је припремила и са њима на сцени наступила наставница Исидора Симанић. Такође, публика се одушевила виртуозним извођењем српског кола, од стране нашег ученика 4. разреда, Јована Димоског из класе Александра Бијића. Наши ученици су младе наде овог краја, које се сваки пут радо одазову позиву да на разним манифестацијама представе и покажу свој таленат, напредак и лепоту музичке уметности.
